چاپ        ارسال به دوست

یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی:

لزوم ارزشمند شدن کشاورزی فراسرزمینی در سطح ملی و فرصت طلایی جنوب عراق برای سرمایه‌گذاری


رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق، در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی، با اشاره به آزاد شدن موصل از دست تروریست‌های تکفیری، گفت: اگرچه موصل زمین‌های قابل توجهی برای کشت‌وکار دارد، اما به نظر می‌رسد هنوز بحث برقراری امنیت در آن ناحیه به طور کامل نهادینه نشده و قبل از هر چیز باید این معضل را حل کرد.

یحیی آل‌اسحاق، با اشاره به ساخت دست‌کم ۲۰ سد توسط ترکیه در بالادست دجله و فرات، افزود: احتمال می‌رود که آتیه آب‌های عراق با سدسازی ترک‌ها به خطر بیفتد و این موضوع برای ایران نیز به لحاظ محیط‌زیستی، مشکل‌زا خواهد بود. البته اکنون در موصل، آب مورد نیاز در دسترس بوده و مشکلی برای سرمایه‌گذاران کشاورزی در آن منطقه وجود ندارد. زیرا بحث سدسازی ترکیه، مسئله‌ای است که عواقب آن در بلند مدت یعنی ۱۰ تا ۲۰ سال دیگر تاثیرات خود را نمایان خواهد ساخت. بنابراین بحث ایجاد امینت در موصل، فراتر از موضوع تامین آب است.

به گفته آل‌اسحاق، این در حالی است که استان‌های جنوبی عراق مانند بصره، کربلا، نجف و چند استان دیگر دارای مزیت‌های فوق‌العاده‌ای برای کشاورزی است و گرفتن زمین در آن مناطق، مشکلی ندارد. البته می‌توان قوانین مربوط به آن را از اتاق مشترک ایران و عراق نیز گرفت. این نواحی نه تنها دارای زمین مناسب هستند، بلکه آب فراوان و هوای مطلوب نیز در اختیار داشته، اما از لحاظ تکنولوژیکی بسیار ضعیفند و به دلیل جنگ‌های پیاپی، مدیریت قوی ندارند. با این حال، به سرعت در حال پیشرفت بوده و قصد دارند در محصولات مختلف خودکفا شوند.

وی عنوان کرد: اتفاقا یکی از پیشنهادات عراقی‌ها به سرمایه‌گذاران ایرانی، حضور در زمین‌های کنار دجله و فرات است. آنها آماده مشارکت در تولید هستند و از این حرکت استقبال می‌کنند. مزیت سرمایه‌گذاری برای ایرانی‌ها در این نهفته است که می‌توان در کنار تولید محصول کشاورزی، صنایع تبدیلی نیز تاسیس کرد. به عنوان مثال، اگر یک فعال اقتصادی، مزرعه تولید گوجه‌فرنگی داشته باشد، می‌تواند یک کارخانه رب هم در همان حوالی احداث کرده و محصول نهایی را با ارزش افزوده به بازار عرضه کند. محصولات اینچنینی هم بازار مصرف در عراق دارد و هم امکان صادرات به کشورهای دیگر. همینطور تولید زیتون، صیفی‌جات، گندم و محصولاتی از این دست.

آل‌اسحاق، با بیان اینکه اکنون بنیاد مستضعفان در کشور قزاقستان زمین گرفته و گندم می‌کارد، ادامه داد: عراق نیز فرصت‌های طلایی در این زمینه دارد و اگر تولید محصول در آن به صورت زنجیره‌ای دیده شود، سود بسیار بالایی خواهد داشت. البته با توجه به عزم این کشور برای پیشرفت، به نظر می‌رسد بازار عراق تا ۱۵ سال دیگر برای ایرانی‌ها سودآور باشد. ضمن اینکه جاده‌های آن نیز بسیار سنگلاخ بوده و هر اتومبیلی نمی‌تواند از آن مسیرها عبور کند. بنابراین لازم است دولت، بسترهای لازم برای این امر را فراهم کند.

وی در ارتباط با نقش اتاق بازرگانی در خصوص کشاورزی فراسرزمینی گفت: این اتاق مانند ظرفی است که می‌تواند راه را برای سرمایه‌گذاران تسهیل کند. به عبارتی با پیگیری قوانین و مقررات، استانداردها و مسائل مربوط به گمرکات و غیره، در کوتاه کردن مسیر، کمک شایانی انجام می‌دهد. پس از آن دیگر به عهده علاقه‌مندان است که این موضوع را دنبال کنند. البته یکی از مشکلات ما این است که در اتاق بازرگانی هنوز کمیسیونی به نام کشاورزی به آن معنای واقعی شکل نگرفته و عوامل آن بیشتر در زمینه صنایع غذایی فعالیت می‌کنند. زیرا هنوز هیچ کشاورزی عضو کمیسیون نیست.

آل‌اسحاق، تاکید کرد: باید یک نگاه جدید برای کشاورزی فراسرزمینی در وزارت جهاد کشاورزی شکل بگیرد. زیرا بدون الزامات لازم برای این امر، کاری از پیش نخواهد رفت. به همین دلیل باید یک نگاه جامع به این موضوع داشت. با بخشی‌نگری نمی‌توان کار کرد. به عبارتی وزارتخانه باید بتواند تعادل را حفظ کند و از مسیر تک‌بعدی خارج شود که بخشی از آن در کشت و کار برون‌مرزی خلاصه خواهد شد.رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق، با بیان اینکه حجتی مردی عملیاتی، حرفه‌ای، بی‌توقع و منصف است، گفت: ایشان شرایط یک مدیر شایسته و باتجربه را داراست. زیرا چندین سال در حوزه وزارت کار کرده و بر شرایط و مسائل مسلط است. ضمن اینکه به نظر می‌رسد نگاه وی به مقوله فراسرزمینی نیز مثبت باشد. اما لازم است برای پیشبرد کار، نهادی را در وزارت جهاد کشاورزی به این امر اختصاص دهد. البته شاید در حال حاضر چنین نهادی در وزارتخانه وجود داشته باشد، اما نام آن مهم نیست، بلکه کارکرد، نوع نگرش و حیطه اختیاراتش اهمیت دارد.

به گفته وی، ما در فرهنگ خود، دو لغت با معانی مختلف داریم؛ یکی مفید و دیگری محترم. تا زمانی که با کشاورزی فراسرزمینی از زاویه محترم بودن نگاه کنیم، این موضوع به حاشیه رفته و تنها در باره‌اش حرف می‌زنیم، اما تقریبا هیچ پولی برایش خرج نمی‌کنیم. در حالی که اگر بحث فراسرزمینی به صورت امری مفید برای ما به اثبات رسید، آنگاه از حاشیه به متن آمده و اعتبارات لازم برایش تخصیص خواهیم داد. بنابراین با حاشیه و تعارف و احترام، نمی‌شود این مبحث را وسیع کرد. باید به معنای واقعی کلمه آن را مانند یک پروژه بزرگ ببینند و برایش وقت بگذارند، پیگیری و نظارت کنند، استراتژی داشته باشند و برنامه بنویسند.

آل‌اسحاق، معتقد است به غیر از ایجاد جایگاه ارزشی در وزارت جهاد کشاورزی برای کشت و کار در بیرون از مرزها، جا انداختن این ضرورت در قالب استراتژیک دولت، بسیار مهم بوده و لازم است که این موضوع حتی در سطح ملی مطرح شود. به عنوان مثال، از آنجا که کشاورزی فراسرزمینی به نوعی با امنیت غذایی کشور در ارتباط است، می‌توان محصول تولید شده در واحدهای خارجی توسط ایرانیان مقیم در کشورهای هدف را در اولویت خریدهای تضمینی قرار داد. آنگاه سرمایه‌گذار نیز ضمن تشویق برای توسعه کار، با خیالی آسوده در این امر مشارکت می‌کند.

این مقام مسئول ادامه داد: ایران سالانه به ۲٫۵ میلیون تن برنج احتیاج دارد که حداقل یک میلیون تن از آن را وارد می‌کند. همینطور محصولاتی مانند ذرت با حدود ۶ میلیون تن واردات، کنجاله و غیره که در مجموع هفت تا ۱۰ میلیارد دلار از کشور ارز خارج می‌کند. بنابراین تا جایی که توان داریم باید کاری کنیم که میزان این واردات، کاهش یابد. حال با وجود امکانات فراوانی که در کشورهای دیگر مانند آسیای میانه یا عراق وجود دارد، می‌شود این نیاز را تا حدودی تامین کرد. در نتیجه با کشاورزی فراسرزمینی، سودی که قرار است نصیب شرکت‌های واسطه‌ای شود، به جیب تولیدکننده ایرانی خواهد رفت.

وی معتقد است یکی از بزرگ‌ترین امکانات ایران، برخورداری از نیروی انسانی فعال و جوان‌های پویاست. البته از لحاظ تجربه سنتی، چیزی کم نداریم و تخصص فنی مهندسی نیز با وجود فارغ‌التحصیلان کشاورزی، پتانسیل بسیار بالایی دارد. حال وقتی شرایط کار برای ما فراهم بوده و حتی قانون هم در زمینه فراسرزمینی داریم و همچنین دولت نیز در این مسیر حمایت می‌کند، اگر نهادی مسئول، هدایت‌گر موضوع باشد، فرصتی مغتنم است.

رئیس اتاق ایران و عراق در پایان گفت: از گوشه و کنار شنیده می‌شود که عربستان تا ۱۰۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در عراق هزینه کرده است. البته بیشتر این مسائل برای رقابت با ایران است، اما به هر حال کشور ما نیز با وجود تمام این شرایط، مزیت‌های فراوانی در اختیار دارد که می‌تواند از آن بهره ببرد. منبع٢٠:٠٠ - شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٢٧١٥    /    تعداد نمایش : ٢٧١٠خروج